List przewozowy to papier, w którym wprowadzone są kompletne informacje na temat przewożonego dobytku, inaczej aktywów materialnych, które są wiezione. Nadto na liście tym zamieszczone są takie informacje jak adres docelowy, adres nadającego, niezbędne numery zamówienia, rodzaj transportowanego ładunku oraz jego wielkość. List przewozowy jest papierem, na bazie jakiego straż graniczna ma prawo wystawić adekwatną opłatę przewozową, czyli oclić ładunek. Akt ten bywa używany w transporcie rzecznym, lądowym i lotniczym.

Wszelakie wyżej wypunktowane dane znajdują się w tradycyjnym, polskim akcie transportowym. Na tym formularzu, lecz międzynarodowym niezbędnych informacji jest więcej i należą do nich: miejsce i pora wystawienia aktu, informacje o adresie nadawcy, odbierającego dodatkowo spedytora, miasto przerzutu a także obliczana pora doręczenia, notatka opisująca rodzaj towaru, liczba przewożonego dobra, ciężar towaru plus nieodzowne świadectwo, iż tranzyt jest tożsamy z kodeksami Konwencji o globalnym przewozie wytworów. Jeśli jesteś zainteresowany jak wygląda przykładowy list przewozowy – przeprowadzki jelenia góra – zobacz.

Dokument jakim jest akt przewozowy bynajmniej nie tylko jest potrzebny dla przewoźnika, ale dodatkowo celników i nadawcy. Wszystko dlatego, iż zawiera zbiór ważnych informacji dotyczących transportu oraz ładunku. Przy pomocy dokumentu przewozowego da radę uwierzytelnić nawiązanie umowy między stronami – nadawcą, oraz przewożącym. Dzięki dokumentowi obydwie strony współpracujące ze sobą mają pewność, iż przesyłka zostanie doręczona na wymienionych przez nich wcześniej warunkach. Ponadto jest to dowód, jaki użyty ma prawo zostać w sytuacji ubiegania się o wynagrodzenie ze względu zdewastowania paczki i pogorszenia jej stanu pierwotnego.

Kolejnymi rzeczami, jakie to potrafią zostać ujęte w akcie przewozowym są na przykład wytyczne dotyczące zakazu przeładunku w trakcie transportu. Ponadto znaleźć potrafią się na nim dane dotyczące kwot wydanych przez nadającego przesyłkę.

Zważając, iż akt transportowy jest w formie analogowej warto przed nadaniem przesyłki przygotować jego kserokopię na okoliczność stracenia ewentualnie kradzieży podczas transportu. Doskonale spełni się w takiej okoliczności odbitka, skan bądź zdjęcie.

List transportowy to niezastąpiony akt, dlatego też każdorazowo powinniśmy o nim pamiętać, jeśli planujemy wysłać przedmiot za pomocą firmy transportowej.